top of page
západ slunce, dále, sluneční zdobit šaty

Článek blogu

Aktuální informace v oboru fotovoltaiky

Energetická krize udeřila. Jak ušetřit podle odborníků?


Už několik měsíců neřešíme nic jiného než energetickou krizi. Není tajemstvím, že neudeřila jen u nás, ale prakticky v celé Evropě. A podle odborníků se nebude jednat jenom o záležitost jedné zimy, ale očekává se, že problémy nás budou pronásledovat dlouhodoběji. A tak se vyplatí nyní, kdy mnozí mají stále zafixované ceny u dodavatelů energií investovat do úsporných řešení. Co konkrétně můžeme udělat pro nižší energetickou náročnost našeho domu?


Fotovoltaické elektrárny na vaši střechu

V posledních letech nejvyužívanější technologie, která bere energii z obnovitelného zdroje nazvaného slunce. Fotovoltaické elektrárny jsou hitem a jejich efekt je z dlouhodobého hlediska výhrou v loterii. Podle posledních statistik je jejich návratnost (záleží dle velikosti) maximálně 5-7 let a dokáže fungovat i v kombinaci s dalšími úspornými opatřeními.


Mnohé fotovoltaické elektrárny dokážou obstarat také ohřev vody, nejen elektrický proud zásuvek. Záleží na každé domácnosti, pro co konkrétně se rozhodne.


Zateplení domácnosti je také jedna z možností

Kromě fotovoltaické elektrárny je třeba zainvestovat do zateplení domácnosti. Pokud budete mít dům plný propouštějících dveří nebo oken, nemůžete spoléhat na to, že vás fotovoltaika spasí. Raději pořádně zabezpečte dům před průnikem chladu nebo mrazu a ponechte teplo tam, kde ho vyžadujete – u sebe doma.


V rámci dlouhodobých úspor jsou nová okna a nové dveře skutečně žádoucím řešením.


Tepelné čerpadlo je také úsporným řešením

Mezi nejúspornější řešení patří také tepelné čerpadlo, které je možné využít nejen k topení, ale také k ohřevu vody. Stejně jako na zmíněná řešení, i na toto se vztahují dotace z dotačních programů, které vám pomůžou snížit pořizovací cenu. Například program Nová zelená úsporám slibuje finanční příspěvek až ve výši 50 % pořizovací ceny daného řešení. Navíc pro vybrané kraje ještě o 10% více.

Comments


bottom of page