top of page
západ slunce, dále, sluneční zdobit šaty

Článek blogu

Aktuální informace v oboru fotovoltaiky

Fotovoltaická elektrárna: kolik panelů budu pro svůj dům potřebovat?


Současná situace na trhu s energiemi donutila lidi hledat alternativní zdroje. Jedním z nejčastěji skloňovaných je fotovoltaická elektrárna. Pokud to zjednodušíme, tak se jedná o systém, který sbírá sluneční záření, aby tuto solární energii přeměnil na elektrickou. Ta se ve fotovoltaických panelech vyrobí ve formě jednosměrného proudu. Abychom jej mohli používat v domácnosti, je zapotřebí ještě jednosměrný proud přeměnit na střídavý.


Panely elektrárny

Fotovoltaická elektrárna se skládá z několika součástí. Z těch, o které se lidé nejvíce zajímají, jsou to panely. Ptáte se, kolik jich budete potřebovat? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Ono totiž to, kolik elektřiny vyrobíte, bude záviset nejenom na počtu/ploše panelů, ale také na sklonu střechy, její orientaci a také na tom, kolik elektřiny chcete vlastně vyrobit.


Velmi obecných výsledků můžete dosáhnout, když se podíváte na jednoduché příklady, které nabízí samotný výrobce.


Plocha panelů a vyrobená energie

  • Pokud si pořídíte fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 4,1 kWp můžete za rok s 10 panely a jejich plochou 21,5 až 22,5 m2 vyrobit 4 330 kWh energie.

  • Fotovoltaická elektrárna o výkonu 6,15 kWp vyrobí za rok 6 400 kWh energie, pokud si koupíte 15 panelů o ploše 33 až 35 m2.

  • Fotovoltaická elektrárna o výkonu 9,84 kWp může se 24 panely o ploše 55,9 až 62,85 m2 vyrobit na 10 390 kWh energie.

Připravte se na výměnu střídače

Ačkoli je fotovoltaika poměrně nenáročná na údržbu, osahuje i ona součásti, které budete muset měnit. Jednou z nich je střídač. Jedná se o důležitou součást elektrárny, bez níž by nemohla fungovat. Bohužel se také jedná o drahou součástku. Zaplatíte za ni nejčastěji něco od 20 do 80 tisíc korun. Naštěstí není třeba ji kupovat často. Střídač vydrží obvykle po dobu 10 až 15 let. S tímto nákladem je ale třeba počítat.

Comments


bottom of page