top of page
západ slunce, dále, sluneční zdobit šaty

Článek blogu

Aktuální informace v oboru fotovoltaiky

Jaká je návratnost fotovoltaiky u rodinného domu?


V poslední době se stále více lidí obrací na ekologická a úsporná řešení, která by jim ušetřila stále se zvyšující ceny za elektřinu. Jak je to s fotovoltaikou? Vyplatí se? Jaká je její návratnost?


Energie ze slunce

Sluneční energie je zde pro každého z nás dostupná zdarma. Svítit bude stejně, ať již my dokážeme sílu jeho paprsků zachytit nebo nikoliv. Slunce se řadí mezi obnovitelné zdroje energie, jejichž využíváním nezatěžujeme planetu zplodinami. Vlastní fotovoltaickou elektrárnu může dnes mít na své střeše skutečně každý – díky dostupnosti technologií i díky štědrým státním dotacím.


Zvyšující ceny elektřiny se vás nebudou týkat

Stále se zvyšují ceny elektřiny. Pravidelně jsme toho svědky již mnoho let a prognózy hovoří o tom, že tento trend bude následovat i v dalších letech. Proto bychom se měli zamyslet nad alternativou klasické elektřiny ze sítě. Jednou z možností je právě energie ze slunce. Fotovoltaická elektrárna je dobrým způsobem, jak nebýt závislí na energii ze sítě.


Kdy se investice vrátí?

Pořizovací cena fotovoltaické elektrárny se přitom v posledních několika měsících výrazně snížila – a to díky státním dotacím v rámci programu Nová zelená úsporám. Z dotačního programu můžete na pořízení vlastní elektrárny dostat až 150 tisíc korun. Ještě více se tak snižuje doba, po kterou budete přemýšlet, zda se taková investice vrátí.


Deset let v průměru, někdy ale méně

V průměru se doba návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny pohybuje okolo 10 let, s využitím dotace to ale bude ještě o něco méně. Životnost současných technologií je zhruba 30 let. Z toho je patrné, že investice je pro vás výhodná. I po době uplynutí životnosti současných panelů elektrárna funguje dál, pouze o něco klesá její výkonnost.

Být nezávislý na cenách elektřiny ze sítě je snem mnoha domácností. S fotovoltaikou toho můžete dosáhnout i vy.


Další zajímavé články:

1) Fotovoltaika: Kolik s ní ušetříte?

2) Otázky a odpovědi na solárních elektrárny

3) Fotovoltaika je i letos dotovaná státem, snižte náklady o 50%

bottom of page