top of page
západ slunce, dále, sluneční zdobit šaty

Článek blogu

Aktuální informace v oboru fotovoltaiky

Otázky a odpovědi na solárních elektrárny


Kolem solárních elektráren koluje celá spousta mýtů. Což je velká škoda. Právě takzvané “solární nesmysly” stojí za tím, proč lidé do tohoto úsporného zařízení neinvestují. A to by se rapidně snížila energetická náročnost rodinného domu! Je načase tomu udělat přítrž a vyvrátit alespoň nejčastější omyly, jež lidem uvízly v hlavě.


Zabírají solární panely mnoho zemědělské půdy?

Nebudu do fotovoltaiky investovat, vždyť solární panely jenom zabírají kvalitní zemědělskou půdu! Setkali jste se už s tímto názorem? Možná ano. Mluvíme však o jednom z nejčastějších mýtů, který se s fotovoltaikou pojí. Ve skutečnosti se dnes už panely na zemědělské půdě nestaví. A které přece jen z dřívějška na zemědělské půdě stojí, ji nijak neznehodnocují. Po jejich odstranění se na dané půdě může dál hospodařit jako dříve.

Dokonce lze říct, že solární panely zemědělskou půdu do jisté míry chrání, a to před vysoušením.


Vrátí se prvotní investice a kdy?

Je mylné se domnívat, že se prvotní investice do solárních panelů už nevrátí. Vrátí, a to už během prvních šesti až sedmi let, shodují se odborníci. Samozřejmě má na návratnost vliv vícero faktorů (například cena elektrárny, velikost fotovoltaické elektrárny nebo to, jestli jste požádali o dotaci či nikoliv), ale v praxi je sedmiletá návratnost skutečně reálná.


Jak moc přetěžují solární panely síť?

Omyl - další solární nesmysl, který bohužel koluje mezi lidmi. V současné době je rozvodná síť dostatečně dimenzovaná čili nějaké přetížení kvůli fotovoltaickým elektrárnám opravdu nehrozí, respektive je to velice nepravděpodobné.

Pokud dokonce máte solární elektrárnu s akumulací do baterií, pak rozvodnou síť nezatěžuje ani z procenta. To je jedna z předností tohoto typu elektráren. Dalším je pak možnost využívat energii nashromážděnou v bateriích kdykoliv, bez ohledu na počasí nebo denní dobu.


Související články:

Comments


bottom of page