top of page
západ slunce, dále, sluneční zdobit šaty

Článek blogu

Aktuální informace v oboru fotovoltaiky

Zdražení elektřiny se vyhnete s vlastní fotovoltaikou


Kdo by si v dnešní době zdražujících energií nepřál za elektřinu ušetřit. Zatímco některé domácnosti se snaží rapidně uskromnit a dávají si pozor, kde nechávají rozsvíceno a kde nikoliv, jiní se dávají směrem ekologickým. Investují do fotovoltaiky, což dokazují i úřady, které registrují zvýšený počet podávaných žádostí o dotaci právě na FVE. Jenom v Plzeňském kraji se zatím přijalo skoro dvanáct set žádostí na instalaci fotovoltaického systému v přepočtu za skoro 141 milionů korun.


Dotace mohou činit až 150 tisíc korun

Solární panely jsou v mnoha směrech atraktivní. Slibují nemalou úsporu na energiích, vyrábí vlastní elektřinu, která je navíc šetrná k životnímu prostředí. A i když by se za nesympatickou dala označit jejich pořizovací cena, ve skutečnosti díky možnosti získat nemalou dotaci se konečná suma rapidně sníží. Vždyť lze získat až 150 tisíc korun, některým žadatelům se podařilo získat i trochu víc.


Z posledních statistik vyplývá, že průměrně se na pořízení fotovoltaického systému vyplácí zhruba 120 tisíc korun. Ve zmiňovaném Plzeňském kraji zatím bylo přijato přes 750 podaných žádostí a vyplaceno více než devadesát milionů korun. V porovnání s celým tuzemskem se však jedná pouze o pět procent peněz, které byly na tyto účely vyplaceny.


Fotovoltaika začíná zaplňovat střechy rodinných domů

Fotovoltaické elektrárny tak pomalu, ale jistě začínají zaplňovat střechy rodinných domů. Češi se k investování uchýlili v nejlepší možný čas, kdy elektřina je tím, co začíná prudce stoupat po stránce ceny. Z celorepublikového hlediska se zatím podalo více jak patnáct tisíc žádostí, které dohromady prosí o dotace ve výši skoro dvou miliard korun.


Bytové jednotky doposud spadají do trochu jiného dotačního programu. Také jsou ale po stránce energetické úspornosti podporovány.

Comments


bottom of page